قدرتی به نام برق
قدرتی به نام برق 
آخرین مطالب
ذکر ایام هفته

متدهای تولید انرژی سبز در کشور های مختلف باعث شده است که انوار طلایی خورشید بیش از پیش برای بشر اهمیت پیدا کنند. شنبه هفته گذشته یکی از روزهای سخت و پر کار خورشید در کشور آلمان بوده است.

 

چرا که در این روز نیمی از کل انرژی برق مورد نیاز آلمانی ها که چیزی حدود 22 گیگاوات می شده، توسط پنل های خورشیدی تولید و در اختیار ساکنین این کشور جهت کاربرد های مختلف قرار گرفته است.

 

این رقم معادل گنجایش کاری 20 راکتور هسته ای تخمین زده شده است. این رویداد از این جهت اهمیت دارد که هیچ کشوری تا کنون نتوانسته به این رقم در زمینه بهره بری از انرژی نور خورشید دست یابد.

 

از آنجا که راکتور های هسته ای آلمان نتوانسته اند در زمینه تامین انرژی برق مورد نیاز نقش مهمی ایفا کنند، این کشور قصد دارد در ده سال آینده راکتور های خود را از خطوط کاری خارج کرده و بهره وری از انرژی نور خورشید را در تامین انرژی برق مورد نیاز جایگزین کند.

 

آلمان برای احداث مزارع خورشیدی در سال 2011 بالغ بر 10.4 میلیارد دلار هزینه کرده است و امروز بالاترین رکورد برداشت انرژی نور خورشید از طریق احداث پنل های خورشیدی را در دنیا (به خصوص بین کشور های اروپایی هم اقلیم) به خود اختصاص داده است.

 

جالب است بدانید که این رکورد مربوط به یک کشور اروپایی است که سهم آن از تابش نور خورشید بسیار کمتر از کشور های آسیایی نظیر ایران است. این رقم مربوط به یک ظهر است که خورشید در عمودی ترین وضعیت خود نسبت به محور آلمان قرار گرفته است. بی شک شرایط جغرافیایی نظیر وزش باد ها، وسعت خشکی، وسعت آب های سطحی و حتی زیر زمینی نیز می تواند در محاسبات برداشت انرژی نور خورشید و تامین تقاضاهای برق بسیار موثر باشند.

 

این رکورد خبر خوبی برای کشور های اروپایی بود و اما می تواند هشداری باشد برای دیگر کشور ها، به خصوص کشور های آسیایی و یا افریقایی که به دلیل داشتن مساحت زیاد خشکی و محور مناسب تابش نور خورشید، فاکتور های اولیه داشتن انرژی سبز را دارند؛ اما هنوز دست به کار نشده اند.

[ یکشنبه 14 خرداد‌ماه سال 1391 ] [ 01:14 ق.ظ ] [ سیدمحمدصادق میرمحمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سید محمد صادق میرمحمدی.مهندس برق قدرت.عضو انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران.عضو انجمن انرژی خورشیدی ایران.عضو انجمن روشنایی.عضو انجمن آموزش مهندسی.عضو انجمن مهندسی برق ایران.دارای مدرک بین المللی ماکروسافت.نویسنده 5 مقاله چاپ شده در زمینه انرژی های نو.و یک مقاله isc در کنفرانس روشنایی ایران.حوزه فعالیت در زمینه روشنایی ،انرژی های نو و مهندسی برق.طراح چراغهای led.مسلط به رایانه.طراح سایت جهت ارتباط با sadegh4@gmail.com در تماس باشید.
نظر سنجی
IS
امکانات وب

.

تعداد بازدید ها: 250010