X
تبلیغات
رایتل

قدرتی به نام برق
قدرتی به نام برق 
آخرین مطالب
ذکر ایام هفته

حتی اگر تاکنون در مناطق کویری یا بیابان نبوده‌اید، تصور بدست آوردن آب در این مناطق نباید زیاد برایتان سخت باشد. ولی آقای Ap Verheggen طرحی را در ذهن دارد که قصد دارد با همکاری Cofely Refrigeration، آن را پیاده سازی کند. طرحی که او قصد پیاده سازی آن را دارد این است که یک ساختار برگی شکل با نیروی خورشید، مبتنی بر اصول چگالش بسازد که در کویر صحرا (Sahara) یخ تولید کند.

طلب پیچ گوشتی را دنبال کنید.

sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-00

sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-01

sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-02

sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-03

این طور که معلوم است، Verheggen و Cofely شرایط کویر را در یک کانتینر شبیه سازی کردند تا تئوری خود را امتحان کنند. آن‌ها آزمایش را با موفقیت پشت سر گذاشتند موفق شدند یخ تولید کنند!

sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-04

sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-05

خب، بیایید به طور دقیق‌تر بررسی کنیم که طرح آن‌ها چگونه کار می‌کند؟ ساختار ۲۰۰ m2 که به شکل برگ درخت نارون می‌باشد، دارای یک سلول فوتوولتاییک پوشاننده است که نیروی چگالنده‌های خنک کننده را تامین می‌کنند. چگالنده‌ی مذکور با استفاده از رطوبت موجود در هوای صحرا، یخ تولید می‌کند. Verheggen به شرکت The Engineer گفت در کویر صحرا، رطوبت لازم برای فراهم کردن شرایط مناسب تولید یخ فراهم نیست، ‌ ولی تحقیقات نشان داد که هوای مصر، همان میزان رطوبت را دارد که هوای هلند نیز دارد. ولی قبل از اینکه طرحشان برای تولید یخچال طبیعی را آغاز کنند، طراحان این پروژه، آن را در کشور خود شبیه سازی کردند.

      sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-06

sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-08

با گرم کردن کانتینر و به کار انداختن یک مرطوب کننده، شرایط را دقیقا مانند صحرا بازسازی کردند. حتی با یک فن، بادهای شدید بیابان را نیز شبیه سازی کردند. یخ باید بر روی یک نوع سپر آلومینیومی جمع می‌شد.

sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-07

با توجه به این که منطقه‌ی خاور میانه با کمبود آب روبرو است، این پروژه یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که در حال اجرا می‌باشد. درمورد اینکه این پروژه دقیقا چه زمانی اجرا خواهد شد اطلاعاتی در دست نیست. ولی احتمال اینکه این پروژه، سال آینده در ابتکارات Desertec مقام بیاورد زیاد است.

sunglacier-a-solar-powered-leaf-that-makes-ice-in-the-desert-pichgooshti-09

نظر شما در این مورد چیست؟ چرا ما هیچ‌گاه به چنین طرح‌هایی فکر نمی‌کنیم تا در مناطق کویری خود از آن‌ها استفاده کنیم؟

[ دوشنبه 21 آذر‌ماه سال 1390 ] [ 08:14 ب.ظ ] [ سیدمحمدصادق میرمحمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سید محمد صادق میرمحمدی.مهندس برق قدرت.عضو انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران.عضو انجمن انرژی خورشیدی ایران.عضو انجمن روشنایی.عضو انجمن آموزش مهندسی.عضو انجمن مهندسی برق ایران.دارای مدرک بین المللی ماکروسافت.نویسنده 5 مقاله چاپ شده در زمینه انرژی های نو.و یک مقاله isc در کنفرانس روشنایی ایران.حوزه فعالیت در زمینه روشنایی ،انرژی های نو و مهندسی برق.طراح چراغهای led.مسلط به رایانه.طراح سایت جهت ارتباط با sadegh4@gmail.com در تماس باشید.
نظر سنجی
IS
امکانات وب

.

تعداد بازدید ها: 246837