قدرتی به نام برق
قدرتی به نام برق 
آخرین مطالب
ذکر ایام هفته

همان‌طور که می‌دانید سرورهای داده مقدار قابل توجهی گرما تولید می‌کنند و همچنین انرژی، و به دنبال آن هزینه بسیار زیادی برای خنک شدن نیاز دارند. حال شرکت مایکروسافت به فکر استفاده از این گرما است‌. طبق مطالعات جدید این شرکت‌، در آینده‌ای نزدیک، خانه‌ها و ادارات می‌توانند گرمای مورد نیاز خود را در ماه‌های سرد سال با ” مزرعه‌ی سرور ” موسوم به Data Furnace  به دست آورند.

گرمای تولیدی این سرورها به قدری زیاد است که فیس‌بوک برای کاهش هزینه‌های خنک کردن و دمای سرورهای عظیم خود، آن‌ها را در نزدیکی قطب شمال در سوئد قرار داده است. اما در مناطق با آب و هوای معتدل می‌توان گرما را تحت کنترل درآورد‌؛ به طوری که از آن برای گرم کردن محیط شرکت ارائه دهنده این سرورها استفاده کرد.

new-microsoft-research-study-shows-that-homes-and-offices-could-soon-be-heated-by-server-farms-pichgooshit-00

مایکروسافت در نظر دارد در ابتدا مراکز سرور را در زیر ساختمان‌های آپارتمانی و اداری و کنار سیستم‌های گرمایشی معمول قرار دهد، سپس گرمای تولید شده توسط سرورها از طریق سیستم‌های تهویه و فن‌ها وارد محیط کند. طی مقاله مایکروسافت‌، خانه‌های شخصی نیز گزینه‌ی خوبی برای میزبانی این مزرعه‌ی سرور هستند. در این صورت‌، هزینه‌ی مصرف برق به طرز چشمگیری پایین آمده و همچنین شرکت‌ها برای ایجاد آن احتیاجی به استفاده از تجهیزات جداگانه‌ی گران قیمت ندارند.

 new-microsoft-research-study-shows-that-homes-and-offices-could-soon-be-heated-by-server-farms-pichgooshit-01

حدود ۱۱۰ عدد مادربورد می‌تواند یک خانه را در آب و هوای سرد‌، گرم نگه دارد. در تابستان این هوای گرم به خارج از خانه هدایت می‌شود. شرکت ارائه دهنده‌ی سرور می‌تواند امنیت سرورها را- از طریق کنترل آن‌ها از راه دور مثل کنترل سنسورهای دما و حفظ امنیت اطلاعات – تامین کنند. طرح مزارع سرور در آینده می‌تواند در اتلاف انرژی و هزینه‌ها بسیار صرفه جویی کند‌. امیدوارم که کشور ما هم بتواند در آینده‌ای نه‌چندان دور از چنین ایده‌هایی بهره ببرد و کم کم از منابع جایگزین و انرژی‌های نو برای تامین انرژی ساختمان ها و سوخت وسایل نقلیه استفاده کند. نظر شما در مورد این ایده چیست؟

source :pichgooshti

[ دوشنبه 21 آذر‌ماه سال 1390 ] [ 08:08 ب.ظ ] [ سیدمحمدصادق میرمحمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سید محمد صادق میرمحمدی.مهندس برق قدرت.عضو انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران.عضو انجمن انرژی خورشیدی ایران.عضو انجمن روشنایی.عضو انجمن آموزش مهندسی.عضو انجمن مهندسی برق ایران.دارای مدرک بین المللی ماکروسافت.نویسنده 5 مقاله چاپ شده در زمینه انرژی های نو.و یک مقاله isc در کنفرانس روشنایی ایران.حوزه فعالیت در زمینه روشنایی ،انرژی های نو و مهندسی برق.طراح چراغهای led.مسلط به رایانه.طراح سایت جهت ارتباط با sadegh4@gmail.com در تماس باشید.
نظر سنجی
IS
امکانات وب

.

تعداد بازدید ها: 247188