قدرتی به نام برق
قدرتی به نام برق 
آخرین مطالب
ذکر ایام هفته

مثل گل آفتابگردان با تعقیب خورشید از انرژی آن بیشتر بهره ببریم

نورآفتاب منبع انرژی بی پایان است که می تواند به سادگی به یکی از منابع تأثیرگذار تأمین سوخت پاک تبدیل شود.
به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه داکوتای جنوبی آمریکا در تلاش هستند با تولید برق ارزان قیمت از انرژی خورشیدی هر چه زودتر این منبع انرژی را جایگزین سایر منابع انرژی برای تأمین برق مورد نیاز مردم این منطقه کنند. پژوهش های این گروه روی استفاده از مواد جدیدی برای تبدیل انرژی خورشید به نیروی برق با هزینه اندک متمرکز شده است.
پروفسور کویی کوان کیائو رئیس دپارتمان مهندسی برق و علوم کامپیوتر دانشگاه داکوتای جنوبی درباره این طرح می گوید؛ «فتوولتیک های طبیعی یا OPVsهای جدید مورد استفاده در این طرح به مراتب کم هزینه تر و کاراتر از انواع قدیمی هستند و به راحتی و با حجم بالاتری انرژی خورشیدی را ذخیره می کنند. علاوه بر این در حال بررسی امکان استفاده از دیودهای فرستنده نوری طبیعی موسوم به OLEDs هستیم.»
اکنون به دلیل استفاده از ساختارهای طبیعی در تهیه سلول های نوری جذب کننده انرژی خورشیدی طرح های این چنینی به نام طرح های «الکترونیکی طبیعی» یا «الکترونیک های مولکولی» معروف است. دلیل آن هم استفاده از پلیمرها با ساختار کربن یا سیلیکون های نیمه رسانا در طراحی سلول های نوری است.
پروفسور کیائو درباره امکان استفاده از این ساختارهای طبیعی جذب انرژی خورشیدی اضافه می کند؛ «جدا از دغدغه طراحی طرح های جدید و کارآمد مسئله کاهش هزینه ها نگرانی دیگری است که تلاش کرده ایم در این طرح جدید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم. به همین دلیل هم از مواد سالم تر اما کم هزینه تر استفاده کرده ایم.»
به عقیده پروفسور کیائو زیبایی و البته ویژگی طرح استفاده از فتوولتیک های طبیعی، هزینه پایین و قدرت انعطاف پذیری آنها است. ساختار این مجموعه براساس استفاده از سازه های کم هزینه، اما با کیفیت و فرآیندهای ساده شیمیایی برای ساخت مواد اولیه آن است.در واقع یکی از دلایل اصلی ارزان بودن استفاده از این فناوری جدید انعطاف پذیری مواد اولیه آن در ساخت و بعد از آن مراحل بهره برداری از آن است.
LEDهای طبیعی از فیلم های طبیعی نیمه رسانا و البته نازک که قابلیت جذب فوتون های انرژی خورشید را دارند، ساخته شده اند. به طور طبیعی پلیمرهای ارگانیک (طبیعی) یا زنجیره های بلند قابل انعطاف با ساختار کربنی، ماده اصلی مورد استفاده در ساخت مواد نیمه رسانا برای استفاده در دستگاه هایی مثل بخش تزریق جوهر پرینترهای لیزری هستند.
پروفسور کیائو، درباره ساختار مواد اولیه مورد استفاده در طرح می گوید: «فاصله باندهای ساختارهای ارگانیک نشان دهند، توان جذب انرژی خورشیدی توسط آنها و تبدیل آنها به نیروی برق است.»
کیائو در ادامه توضیح می دهد: نور مرئی خورشید تنها 50درصد از کل انرژی خورشیدی را دارا است و این یعنی اینکه بخش عمده ای از انرژی خورشید در طیف نورهای نامرئی آن نهفته است. به همین دلیل ما در حال طراحی ساختارهایی با فاصله یا پهنای باندهای متفاوت شامل بلند، متوسط و کوتاه هستیم تا بتوانیم انرژی خورشید در طیف های مختلف نوری را دریافت کنیم. به این ترتیب سلول های نوری ما می توانند تا چندین برابر سلول های نوری حال حاضر، انرژی خورشید را جذب کنند. این ساختارها با تنوع فاصله باندها، همان پلیمرهای چند انشعابی سلول های نوری یا فتوولتیک ها نام دارند.
در این طرح از ساختارهای چندلایه شامل فیلم های پلیمری- نوری که قابلیت جذب انرژی خورشیدی در طیف های مختلف نوری را دارد، استفاده می شود. به این ترتیب، فتون هایی که در لایه های اول جذب نمی شود به تدریج توسط لایه های دیگر جذب می شود. این ساختار جدید قابلیت جذب انرژی خورشید از طیف نوری ماوراءبنفش تا نور مرئی را دارا است و به این ترتیب از یک طیف کامل نور، برای تبدیل انرژی خورشیدی به نیروی الکتریسیته استفاده می شود. علاوه بر اینکه از «دیودهای منتشرکننده نور» برای تمرکز روی افزایش توان ساختارهای جدید مورد استفاده و تفکیک و مشخص کردن نور کامل استفاده می شود. به این ترتیب با استفاده از مجموعه این ساختارهای جدید، انرژی کلیه طیف های نور خورشید، قابل شناسایی و جذب خواهد بود.
به گفته متولیان، این طرح پس از بهره برداری ابتدا در بخش های ویژه و در آینده ای نزدیک با کاهش بیشتر هزینه ها برای مصارف معمولی تر مانند مصارف خانگی مورد استفاده قرارخواهد گرفت. برای کاهش هزینه ها اکنون دانشگاه داکوتای جنوبی با صندوق بین المللی علوم و مرکز تحقیقات و برنامه ریزی تجربی آمریکا همکاری می کند.به عقیده پژوهشگران این طرح، کاهش هزینه برق مصرفی از این طریق به طراحان نیز اجازه می دهد تا با استفاده از بازی رنگ و نور، تمام طول شبانه روز، ساختمان ها و مراکز تفریحی را به زیباترین شکل ممکن طراحی کنند.

 

[ سه‌شنبه 12 بهمن‌ماه سال 1389 ] [ 09:25 ب.ظ ] [ سیدمحمدصادق میرمحمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سید محمد صادق میرمحمدی.مهندس برق قدرت.عضو انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران.عضو انجمن انرژی خورشیدی ایران.عضو انجمن روشنایی.عضو انجمن آموزش مهندسی.عضو انجمن مهندسی برق ایران.دارای مدرک بین المللی ماکروسافت.نویسنده 5 مقاله چاپ شده در زمینه انرژی های نو.و یک مقاله isc در کنفرانس روشنایی ایران.حوزه فعالیت در زمینه روشنایی ،انرژی های نو و مهندسی برق.طراح چراغهای led.مسلط به رایانه.طراح سایت جهت ارتباط با sadegh4@gmail.com در تماس باشید.
نظر سنجی
IS
امکانات وب

.

تعداد بازدید ها: 247188