X
تبلیغات
رایتل

قدرتی به نام برق
قدرتی به نام برق 
آخرین مطالب
ذکر ایام هفته


انجمن انرژیهای بادی اروپا در گزارشی با عنوان "انرژی بادی و قیمت برق" نشان داده است که توسعه نیروگاههای بادی در دنیا علاوه بر اینکه موجب کاهش انتشار دی اکسید کربن می شوند تاحد قابل ملاحظه ای می توانند در کاهش قیمت برق موثر باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، گزارش "انرژی باد و قیمت برق" (Wind Energy and Electricity Prices) که از سوی انجمن انرژیهای بادی اروپا (Ewea) ارائه شده است به بررسی بازار انرژی در اروپا و به خصوص در کشورهای آلمان، بلژیک، دانمارک و اسپانیا پرداخته و تائید می کند که حداکثر حضور توربینهای بادی منجر به کاهش چشمگیر قیمت برق می شود. به طوری که صرفه جویی در قیمت جریان الکتریسیته بر مبنای بافت و میزان انرژی بادی تولید شده در این کشورها بین 3 تا 23 یورو بر مگاوات بر ساعت متغیر است.

این گزارش نشان می دهد که دولتهای اروپایی حداقل به چهار دلیل بر روی توسعه نیروگاههای بادی تمرکز کرده اند. این چهار دلیل عبارتند از:
کاهش انتشاری دی اکسید کربن
تجدیدپذیر بودن انرژی باد
مستقل شدن از کشورهای خارجی
کاهش چشمگیر قیمت الکتریسیته
همزمان با انتشار این گزارش در آلمان بزرگترین نیروگاه بادی "دور از ساحل" دنیا افتتاح شد. این نیروگاه قادر است به جمعیتی برابر با 50 هزار نفر انرژی ارائه کند.
آلمان
 
"آلفا ونتوس" عنوان این پارک بادی جدید آلمان است. این پارک بادی بزرگترین نیروگاه بادی دور از ساحل است که در فاصله 45 کیلومتری از ساحل و در شمال جزیره "بورکوم" واقع شده است.
 
آلفا ونتوس از 12 برج بادی هریک با توان 5 مگاوات تشکیل شده است. ارتفاع این برجها از 148 تا 155 متر است که بر روی پایه هایی به وزن 700 تن قرار گرفته اند. این پایه ها در عمقهای 30 و 155 متری دریا لنگر شده اند.
 
برای ساخت پارک بادی "آلفا ونتوس" 350 متخصص از دو شرکت بزرگ انرژی بر روی 25 کشتی کار کردند.

در سال 2008 این کارشناسان به سبب امواج و باد شدید مجبور شدند مراحل ساخت این نیروگاه را دوباره تکرار کنند.  به طوری که در این سال افزایش قیمت فولاد موجب شد که هزینه های ساخت به 250 میلیون یورو افزایش یابد. در حالی که برای ساخت این ساختار عظیم 190 میلیون یورو پیش بینی شده بود.
 
دولت آلمان ساخت 24 پارک دور از ساحل دیگر را در دستور کار دارد. این پارکها در مجموع شامل هزار و 650 برج هستند. 21 پارک در دریای شمال و 3 پارک در دریای بالتیک ساخته می شوند. همچنین این کشور پروژه هایی برای 60 نیروگاه بادی دیگر را هم در نظر دارد.
 
ساخت نیروگاههای بادی دور از ساحل از مزایای زیادی برخوردارند به طوری که درحال حاضر به دلیل صدای زیاد و آلودگیهای زیست محیطی این نیروگاهها بسیاری از شهروندان با ساخت پارکهای بادی در فضاهای مسکونی مخالفت می کنند.
 
هرچند دوستداران محیط زیست نیز با ساخت پارکهای بادی دور از ساحل مخالفند. به اعتقاد این حامیان طبیعت، توربینهای بادی برای پرندگان مهاجر به خصوص در طول شب خطرناک هستند و جانورانی چون نهنگها را تهدید می کنند.
 
انگلیس
 
به گزارش مهر،‌ توان انرژی پارکهای بادی دور از ساحل در انگلیس به دلیل آغاز فعالیت نیروگاهای "رابین ریگ" و "گانفلیت سندز" در ماه آوریل از مرز هزار مگاوات گذشت.
 
گزارش انجمن انرژیهای تجدیدپذیر انگلیس در این خصوص اعلام کرد: "در سه ماهه نخست سال 2010 سرمایه گذاریهای خصوصی در بخش نیرگاههای بادی دور از ساحل به 500 میلیون پوند (حدود 575 میلیون یورو) رسیده اند."
 
ماریا مگ کافری مدیر اجرایی این انجمن توضیح داد که پروژه های دور از ساحل حدود 40 هزار مگاوات توان انرژی دارند که از این میزان تاکنون پروژه های نیروگاههای با مجموع  چهار هزار مگاوات ساخته و یا تصویب شده اند.
 
"اد میلیباند" وزیر انرژی و محیط زیست انگلیس در این خصوص توضیح داد: "ما برای استفاده از حداکثر توان منابع بادی خود در تلاشیم. این نیروگاهها می توانند هزاران پست کاری ایجاد کرده و انرژی پاک تولید کنند."
 
کانادا
 
کانادا در سال 2025 می تواند 20 درصد از تقاضای برق خود را از انرژی حاصل از باد تامین کند. گزارش "کنفدراسیون صنایع" و انجمن انرژیهای بادی کانادا با تائید این نکته نشان می دهد که سرمایه گذاریهای لازم تنها برای سرویسها و حفظ نیروگاهها می تواند به سه میلیارد دلار کانادا (25/2 میلیارد یورو) بالغ شود.
 
ایتالیا
 
در خلیج اریستانو واقع در جزیره ساردنیا یک نیروگاه بادی دور از ساحل راه اندازی شده است. این نیروگاه از 20 برج هریک به ارتفاع 180 بر روی یک سکوی دریایی به مساحت 65/6 کیلومتر مربع تشکیل شده است.
خبرگزاری مهر
۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۶:۵۴
[ چهارشنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1389 ] [ 09:40 ق.ظ ] [ سیدمحمدصادق میرمحمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سید محمد صادق میرمحمدی.مهندس برق قدرت.عضو انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران.عضو انجمن انرژی خورشیدی ایران.عضو انجمن روشنایی.عضو انجمن آموزش مهندسی.عضو انجمن مهندسی برق ایران.دارای مدرک بین المللی ماکروسافت.نویسنده 5 مقاله چاپ شده در زمینه انرژی های نو.و یک مقاله isc در کنفرانس روشنایی ایران.حوزه فعالیت در زمینه روشنایی ،انرژی های نو و مهندسی برق.طراح چراغهای led.مسلط به رایانه.طراح سایت جهت ارتباط با sadegh4@gmail.com در تماس باشید.
نظر سنجی
IS
امکانات وب

.

تعداد بازدید ها: 246837