X
تبلیغات
رایتل

قدرتی به نام برق
قدرتی به نام برق 
آخرین مطالب
ذکر ایام هفته

آموزش ساده ترین اجاق خورشیدی دنیا!!!!

با طرحی کاملا عملی و ساده

قابل اجرا برای تمام مناطق

ساده ترین اجاق خورشیدی جعبه ای
اجاق خورشیدی کارآمدی که شما می توانید سریعأ با دو عدد جعبه مقوایی بسازید.

در این نوشته طرز ساخت ساده ترین اجاق خورشیدی مدل جعبه ای آموزش داده می شود که با هزینه بسیار کمی می توان آنرا تنها در مدت چند ساعت ساخت. وقتی این اجاق طراحی شد ، نامش را "اجاق خورشیدی مینی باکس" گذاشتند. زیرا در حال حاضر ساده ترین طرحی است که می توان آنرا ساخت و لغت مینی (مینیمم) نه تنها به معنای کوچک بودن آن نیست بلکه کارآیی آن نیز بسیار خوب می باشد.

 

لوازم مورد نیاز :

· دو عدد جعبه مقوایی . پیشنهاد می کنیم که ابعاد جعبه داخلی به اینچ حداقل "15*"15 ( به سانتیمتر 38*38 ) و یا بزرگتر باشد. جعبه بیرونی باید در تمام ابعادش کمی بزرگتر باشد و حدود نیم اینچ یا 1.5 سانتیمتر بی ن دو جعبه فاصله ایجاد شود. مهم نیست که این فاصله در همه جا یکسان باشد و برای تنظیم فاصله یادتان باشد که براحتی می توانید با بریدن و چسب زدن جعبه های مقوایی این کار را انجام دهید.

· یک صفحه مقوایی برای ساختن در پوش . ابعاد این قطعه باید در حدود "3-2 اینچ یا 4-8 سانتیمتر بزرگتر از ابعاد محیط بالای بدنه اجاق در نظر گرفته شود.

· یک حلقه فویل آلومینیومی کوچک .

· رنگ اسپری سیاه مات (از فروشنده رنگی را بخواهید که پس از خشک شدن سمی نباشد.) یا یک قوطی کوچک رنگ سیاه حرارتی. بعضی گزارش داده اند که رنگ سیاه برای این کار را خودشان با مخلوط کردن دوده و چسب چوب ساخته اند.

حداقل 8 اونس (حدود 250گرم ) چسب چوب.

· کیسه مخصوص بخار پز نمودن مواد غذایی. یک عدد کیف نایلونی رینولدز مخصوص پخت درون فر که تقریبأ در تمام سوپر مارکت های آمریکا یافت می شود(در ایران با نام کیسه تنورک2000 معروف است). این نوع کیسه ها که تا °400 فارنهایت یا °204 سیلسیوس) تحمل دمایی دارند برای پخت با آفتاب مناسبند ولی در مقابل اشعه UV مقاوم نیستند و بنابراین بعد از مدتی پاره یا مات می شوند و مرتبأ نیاز به تعویض دارند. یک صفحه شیشه ای هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد ولی گران تر و شکننده است. و کارآیی آن مگر در شرایط وزش باد فرق زیادی با کیسه ندارد.

 

ساختن بدنه :

لبه های جعبه بزرگتر را ببندید. جعبه کوچکتر را روی آن بگذارید و دورش روی لبه های جعبه بزرگتر خط بک شید. جعبه کوچکتر را بردارید و لبه های جعبه بزرگتر را از محل خط کشی شده ببرید تا یک دهنه به اندازه جعبه کوچکتر ایجاد شود(شکل 1 ). بسته به اینکه می خواهید عمق اجاق چقدر باشد ، حدود یک اینچ ("1) یا 2.5 سانتیمتر بلندتر از بزرگترین ظرفی که می خواهید داخل اجاق خورشیدی بگذارید و یک اینچ کوتاهتر از ارتفاع جعبه بیرونی را در نظر بگیرید و به این ترتیب فاصله بین کف جعبه ها در هنگام مونتاژ اجاق مشخص می شود. برای اینکار گوشه های جعبه داخلی را به پائین شکاف دهید تا لبه های آن بلندتر شود. (شکل 2). انتهای برش ها را به یکدیگر خط کشی کنید تا بتوانید از روی آن صاف تر تا کنید. فویل آلومینیم را داخل هر دو جعبه همچنین داخل لبه های جعبه بیرونی بچسبانید. در مورد جعبه بیرونی وقت خود را برای تمیز چسباندن فویل هدر ندهید. زیرا دیده نمی شود ولی درون جعبه داخلی بعد از مونتاژ در دید است، بنابراین اگر برایتان مهم است وقت بیشتری برایش صرف کنید. لبه های جعبه کوچکتر (بالایی) را چسب بزنید و روی لبه جعبه بزرگتر بچسبانید. بهتر است قبل از اینکار مقداری نمد یا روزنامه مچاله شده داخل جعبه پایینی بگذارید ، آنقدر که وقتی جعبه کوچکتر را داخل می گذارید خط تای لبه های آن بر محیط دهانه جعبه پایینی مماس شود (شکل 3). سپس لبه ها ی دراز شده جعبه بالایی را چسب بزنید و بطور تمیزی روی دهانه جعبه پایینی اتصال دهید.

نهایتأ برای اینکه یک ماهیتابه چکه گیر بسازید یک قطعه مقوا را به اندازه کف جعبه داخلی اجاق ببرید و به یک طرف آن فویل بچسبانید. طرف فویل شده را رنگ سیاه بزنید و بگذارید تا خشک شود. آنرا داخل اجاق قرار دهید تا کف جعبه داخلی بخوابد (طرف سیاه رو به بالا) . حال می توانید ظروف خود را هنگام پخت روی آن بگذارید. به این ترتیب بدنه اجاق تکمیل شده است.

ساختن سرپوش

یک قطعه بزرگ مقوا بردارید ، روی بدنه قرار دهید و دورش را خط بکشید. با برش گوشه ها لبه ایجاد کنید و به سمت پایین تا 7.5 سانتیمتر خم کنید. لبه های گوشه ها را نیز به کناره ها خم کرده و بچسبانید(تصویر4). چین مقوا در لبه های درپوش باید شرقی غربی باشد تا بعدأ میله نگهدارنده بتواند در آن فرو رود. در موقع خط کشی درپوش هم بهتر است قلمتان را روی بدنه اجاق مماس کنید و زیر سرپوش خط بکشید تا کاملأ به اندازه درست شود(شکل5). سرپوش را به بدنه نچسبانید زیرا باید آنرا بردارید تا ظرفتان را از اجاق داخل و خارج کنید. برای ساخت صفحه منعکس کننده (آینه) پشتی ، یک خط مستطیل شکل به اندازه محیط داخلی دهانه اجاق روی سرپوش بکشید. سپس آنرا از سه طرف ببرید و لبه ایجاد شده را به عقب تا کنید و روی قسمت داخلی آن فویل آلومینیوم (یا شبرنگ نقره ای) بچسبانید. برای ساختن پایه نگهدارنده آینه پشتی، از آینه پشتی، از میله یک چوب لباسی 12 اینچ (30cm) بریده و مانند (شکل 6 ) خم کنید. حال دوسر آن را می توان در داخل چین های مقوای درپوش وارد کرد.

در مرحله بعدی آینه درپوش را بالا بزنید و کیسه مخصوص بخار پز کردن (یا هر پوشش شفاف دیگر) را به قاب آن بچسبانید. خوشبختانه کیسه یک طرف باز سایز ("23.5*"19 ) را می توانیم بدون برش مستقیمأ بصورت دولا استفاده کنیم و یک در پوش پلاستیکی دو جداره درست می شود که هوای بین آن هنگام پخت اجاق مانند عایق عمل می کند. هنگام استفاده از این روش مهم است که درب باز کیسه را با چسب ببندیم تا ضمن محبوس شدن هوا از ورود بخار آب در آن و تشکیل قطرات آب به علت میعان جلوگیری شود. شما می توانید مرتبأ کیسه های اجاق را به اندازه ای که سرپوش را بپوشاند ببرید و استفاده کنید.

افزودن راندمان

اجاقی که شما ساخته اید می تواند در بیشتر طول سال (فصل های آفتابی) غذا را بپزد. ولی اگر بخواهید راندمانش را افزایش دهید تا بتواند در روزهای بیشتری کار کند می توانید آنرا به کمک هر یک از روش های زیر بهینه سازی کنید. · قطعات مقوایی با روکش کاغذ آلومینیوم به اندازه دیواره های جانبی تهیه کنید و بین جداره های آن بگذارید.

· صفحه منعکس کننده جدیدی به اندازه تمام سرپوش درست کنید (عکس ابتدای این نوشته را ببینید). · ماهیتابه را بجای مقوای فویل کشیده شده از صفحه فلزی مانند ورق آلومینیوم بسازید. آن را سیاه کنید و بوسیله چند تکه مقوا کمی از کف اجاق فاصله دهید.

[ سه‌شنبه 7 اردیبهشت‌ماه سال 1389 ] [ 01:07 ق.ظ ] [ سیدمحمدصادق میرمحمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سید محمد صادق میرمحمدی.مهندس برق قدرت.عضو انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران.عضو انجمن انرژی خورشیدی ایران.عضو انجمن روشنایی.عضو انجمن آموزش مهندسی.عضو انجمن مهندسی برق ایران.دارای مدرک بین المللی ماکروسافت.نویسنده 5 مقاله چاپ شده در زمینه انرژی های نو.و یک مقاله isc در کنفرانس روشنایی ایران.حوزه فعالیت در زمینه روشنایی ،انرژی های نو و مهندسی برق.طراح چراغهای led.مسلط به رایانه.طراح سایت جهت ارتباط با sadegh4@gmail.com در تماس باشید.
نظر سنجی
IS
امکانات وب

.

تعداد بازدید ها: 244642